DAROVITA DJECA:
Mitovi i stvarnost
darovita djeca
U ovoj očaravajućoj knjizi ugledna psihologinja sa Stanforda, dr. sc. Ellen Winner po prvi puta daje najobuhvatniji prikaz prirode dječje darovitosti i pristupa iznimno darovitoj djeci od ranog djetinjstva. detaljnije>

NaslovnicaProjekti

Centar izvrsnosti

«Kako omogućiti nadarenom djetetu da iskoristi sav svoj potencijal do maksimuma?»
Podrškom i usmjeravanjem ka dodatnoj edukaciji.
Centar izvrsnosti je namijenjen  darovitoj djeci i njihovim roditeljima.

Darovita djeca su naša nada u bolje sutra, jer nam upravo oni mogu omogućiti napredak!
Uključite svoje nadareno dijete u  program Centra izvrsnosti i time investirajte u njega/nju i njegovu/njezinu sudbinu, kao i sudbinu čitave naše zajednice! Održiv razvoj lokalne zajednici ovisi upravo o vama.
Centar izvrsnosti ima za zadatak promicanje podrške nadarenoj djeci.

U redovnoj nastavi zbog premalog broja sati učitelji često nemaju vremena posvetiti se darovitoj djeci. Stručne službe škola se zbog okolnosti najviše bave problemima i problematičnom djecom tako da onu darovitu djecu gotovo i ne vide, pa su ona najčešće prepuštena sama sebi. Nažalost, naše cjelokupno društvo je fokusirano više na probleme, a ne na izvrsnosti, i takvo društvo onda nema velike šanse za napredak. Stoga je od iznimne važnosti za sve nas da darovitu djecu ohrabrujemo i podržavamo.

DAROVITINadareni učenik ne mora u svim osobinama unutar nekog područja sposobnosti ili u osobinama nadmašivati svoje vršnjake. Zato svaku osobinu treba ocjenjivati neovisno o drugim osobinama.
O ponašanju i razvoju svakog polaznika važno je i korisno prikupiti odgovarajuće dodatne informacije naročito od
roditelja i učitelja kako bi ih se moglo pravilno usmjeriti.

Znakovi dječje darovitosti »

Daroviti učenici često imaju specifične teškoće u učenju pa se zbog uklanjanja teškoća nerijetko zanemari ili zapostavi darovitost. Isto tako je čest slučaj da nadarena djeca imaju problema s vršnjacima, jer ih oni ne razumiju i pobuđuju zavist, strah i odbacivanje, pa su zato asocijalni i potrebna im je dodatna edukacija u tome. Također je asvim normalno da djeca koja imaju dara u nekim stvarima, u nekim drugim stvarima su izrazito slabi, pa ih zato to treba poučiti.

Uz specifične metode poučavanja i razlike u
tempu poučavanja i sadržaju,
Centar izvrsnosti potiće polaznike:

• na vlastite projekte i istraživanja
  • na originalna rješenja problema
  • da se usuđuju biti različiti od drugih
  • da budu samoinicijativni i s pozitivnom predodžbom o sebi
  • da vole improvizirati bilo u igri bilo u radnim aktivnostima
  • da razvijaju samopouzdanje, kreativnost, empatičnost i entuzijazam

darovitoCentar izvrsnosti potiće voditelje da:

• postavljaju visoke standarde
  • postavljaju otvorena pitanja koja potiču više razine mišljenja
  • omoguće individualizirani pristup i projekte
  • omoguće polaznicima kontakte s izvorima informacija i kreativnim pojedincima
  • pronalaze natjecanja i pripremati polaznike za njih
  • modeliraju kreativno mišljenje i ponašanje
  • organiziraju aktivnosti koje potječu divergentnu produkciju
  • sustavno nagrađivaju nova rješenja
  • koristite aktivnosti koje omogućuju veći broj točnih odgovora

CILJEVI CENTRA IZVRSNOSTI:

• omogućiti darovitoj djeci da maksimalno iskoriste svoj potencijal kroz organiziranje aktivnosti koje potiču razvijanje njihovih darovitosti
  • osposobiti darovitu djecu s onim vještinama, karakternim osobinama i navikama koje im nedostaju kako bi uravnoteženi maksimalno iskoristili svoju darovitost

AKTIVNOSTI CENTRA IZVRSNOSTI:

• obuhvaćaju radionice kroz koje nadareni usvajaju one vještine, navike i vrline koje im nedostaju za uravnoteženost potrebnu za maksimalno iskorištavanje njihovih potencijala
  • prijavljivanje polaznika na natjecanja, pomoć u pripremi za natjecanje i pratnja
  • usmjeravanje na izvore informacija
  • povezivanje darovitih pojedinaca

Nastava se odvija u fleksibilnom razrednom okruženju  - individualno, po grupama ili u obliku parlaonica ovisno o potrebama i interesima polaznika ili vrsti sadržaja.

Ovaj centar je prestao s radom jer nije bilo odaziva i do daljnjeg se sve aktivnosti odvijaju samo online.

Nadarenoj djeci se nudi podrška za razvoj potrebnih kompetencija, izričito za razvoj potrebnih vrlina i oslobađanje od mana/slabosti, kroz dva projekta: akcija „Čarobno drvo“ i e-program „Blagostanje“.

Životna škola uzima pravo izmjene projekata i njihovih aktivnosti