!Kao prvo, da bi čitanje ovog članka uopće imalo smisla, da ne gubiš svoje vrijeme čitanjem, a na kraju ništa nemaš od toga, imamo jednu zamolbu - je li moguće da ovaj tren i tijekom čitanja ovog članka staviš sva svoja znanja i vjerovanja po strani i posvetiš pozornost ovom sadržaju s čistim umom? Time ćeš moći upiti ove informacije i dobiti uvide i inspiracije, umjesto da u čašu punu piva ulijevaš sok, slikovito rečeno.
Često su naše predodžbe i predrasude krivci što ne možemo shvatiti i primijeniti nove korisne informacije. Ako nam stara znanja i uvjerenja nisu dosad pomogla u nečemu, neće ni odsad. Zato ih je najbolje staviti po strani (ili ih se skroz osloboditi) i napraviti mjesta za nove uvide i nova saznanja potrebna za poboljšanje kvalitete života. |
Kritiziranje = drogiranje |
|
Počnimo s osvještavanjem što kritiziranje i jadikovanje ustvari jest i kakav učinak ima na naš život. Zaboravi sve definicije kritiziranja jer najvažnije što o tome trebamo znati je da je kritiziranje drogiranje, a žalopojke, jadikovke, kukanje, prigovaranje i ogovaranje su isto tako različite vrste droga. One nam daju kratkotrajni "high" osjećaj, no dugoročno nam itekako štete. Pogotovo kad se predoziramo.
Svi oni koji svoje kritike i žalopojke šire na svoju okolinu raspačavači su droga i treba ih u tome zaustaviti.
|
 |
Kritiziranje i kukanje proizlaze iz ograničenog pogleda na svijet. Sve na svijetu ima dobre i loše strane jer svijet funkcionira po prirodnom zakonu polariteta. Vidjeti samo negativni pol u nekome ili nečemu, a ne i pozitivni, znači imati ograničeni pogled na svijet. Kao cirkuski i trkači konji, kojima se stave naočnjaci zato da ne vide ništa osim svoj cilj, tako i oni koji kritiziraju to čine sa svrhom, a ta nije da se objektu kritike pomogne, nego odmogne, a oni koji stalno kukaju, to čine zato da bi dobili suosjećanje od drugih. |
 |
Stoga, kritiziranje, prigovaranje, ogovaranje i kukanje nema veze s objektom koliko pokazuje ograničenost osobe koja padne u napast da to čini. Oslobodi se svih okvira! Gledaj na svijet iz perspektive ljubavi! |
Kritiziranje je nedolično ponašanje jer time omalovažavamo i ponižavamo druge, a pogotovo sebe, jer time pokazujemo da ni sami nismo bolji jer ne znamo bolje i konstruktivnije reagirati.
Kritiziranje je destruktivno ponašanje jer time razaramo skladne intimne, prijateljske i druge odnose.
Kritiziranje, predbacivanje i prigovaranje spadaju u verbalno nasilje.
Kritike, jadikovke, žaljenje, kukanje, prigovori i ogovaranja - sve su to negativne afirmacije kojima prizivamo sve što izjavljujemo.
"Svako zlo za
neko dobro."
- Narodna
|
Nije nikakvo umijeće nalaziti loše strane u nekome ili nečemu, prigovarati - to može svatko. Umijeće je u lošem prepoznati i ono dobro. Svi imamo i dobre i loše strane. Ako nekoga samo kritiziramo, to znači da ne umijemo vidjeti i njegove dobre strane, da ne umijemo na bolji način potaknuti drugu osobu na promjenu te da nemamo pametnijeg posla.
Kad ovdje kažemo "kritiziranje", pod pod time, uz kritiku, smatramo i prijekor, zamjerku, pokudu, prigovor, osudu, jadikovke, žalopojke, ogovaranje, uvredljive i besmislene komentare, ocrnjivanje...
Sinonimi: podvrgnuti kritici, prigovarati, nalaziti loše strane
(komu/čemu), ne odobravati (komu što),
zanovijetati, kuditi (koga/što); klevetati, optuživati, ocrnjivati, okrivljivati,
ogovarati, ozloglašavati, huliti, bacati ljagu
(na koga), omalovažavati, podcjenjivati,
sramotiti, nagrđivati, naruživati, prokazivati,
prljati, o(b)lajavati, pljuvati (po komu),
napadati, vrijeđati, sumnjičiti (koga),
pripisivati, podmetati (komu što)
S druge strane, nije kritiziranje sve što u sebi nosi kritiku. Ako netko od nas očekuje da izrazimo svoje mišljenje, to nije kritiziranje ako je poučno i izraženo na lijep način. Kritiziranje je samo onda kad pretjerivanjem, izrugivanjem i sarkazmom nastojimo drugu osobu
poniziti, omalovažiti i povrijediti.
"Bolje je upaliti svijeću nego proklinjati tamu."
- narodna
|
U vrijeme kad smo svjedoci domaćih i globalnih prosvjeda, kritiziranja vlade, iznimno je bitno staviti stvari u pravu perspektivu da bi se postigao uspjeh. Treba znati što želimo time postići. Napadima i omalovažavanjem tuđih napora i ponašanja teško da ćemo nešto postići, osim da ispušemo svoj ventil, svoja vlastita nezadovoljstva. Katkad je nemoguće potaknuti drugu stranu da nešto promijeni bez upotrebe kritike, no puno bolja metoda je potaknuti je na promjenu svojim primjerom, nuđenjem rješenja ili nečega boljeg.
Kaže se da je bolje upaliti svijeću nego proklinjati tamu. Više o alternativama kritiziranju bit će riječi na kraju ovog članka.
Jednom su prilikom Majku Terezu zamolili da im se pridruži na antiratnim demonstracijama. Ona ih je odbila rekavši: "Kad budete imali demonstracije za mir, javite pa ću svakako sudjelovati." |
 |
Nedolično je kritizirati nekoga za nešto što ni sami ne bismo umjeli bolje izvesti. Kritiziranju su najviše skloni oni koji su i sami neuspješni u životu pa okrivljuju sve druge i sve drugo za svoje nesposobnosti. Zato je kritiziranje pokazatelj vlastite nesposobnosti. Istina, ljudi imaju svoje slabosti i ne mogu uvijek sve raditi po zadovoljavajućim standardima, no ne moramo ih zato kritizirati, već napraviti odmak od njih, nemati posla s njima, ili još bolje: pomoći im da isprave svoju pogrešku ili uklone svoju slabost alternativama kritiziranju (pri kraju ovog članka).
Misliš li da stalnim kritiziranjem roditelj pomaže svojem djetetu učiniti promjenu nabolje? Kritiziranje nije odgojna strategija jer degradira djecu, a ne nudi im nikakav protumodel ponašanja. Tako je i s vladom, šefovima, prijateljima i svim drugima - nećemo ništa time postići, osim što ćemo sebi srušiti ugled. No, ne moramo prihvaćati zlo i druge negativnosti, već pronaći alternativu kritiziranju. O tome malo kasnije.
Kritiziranje nije konstruktivno ako naše riječi zvuče kao prijekor, zamjerka, pokuda, prigovor, osuda ili slično. Iskreno govoreći, kritiziranje je konstruktivno koliko i droge. Drogeraši će uvijek pronaći razloga zašto su droge O.K. pa će nas neki čak uvjeravati da su navodno ljekovite. Tako je i s onima koji vole kritizirati. Konstruktivno nije kritiziranje, nego pomaganje, poučavanje, usmjeravanje, ispravljanje i slično.
Osnovna mana "konstruktivne" kritike jest to što je dobronamjerno upućena, ali onaj komu je upućena nije ju tako doživio. Zato je najbolje ostaviti se toga i naći bolji način. Otkrivamo to u nastavku.
“Ne laje pas zbog sela.”
- Narodna poslovica
|
Ako se kritiziranjem, žaljenjem, jadikovanjem, kukanjem, prigovaranjem i ogovaranjem bavimo ne zato da bismo doveli do neke promjene, nego zato da bismo se osjećali bolje i, u najgorem slučaju, da bismo nekog ponizili ili povrijedili, onda trebamo shvatiti koje krajnje učinke ima takvo naše ponašanje i time ga promijeniti.
Iz psihologije znamo da kad govorimo o drugim ljudima, govorimo zapravo o sebi. Za to postoji i još jedna izreka: "Što govoriš, to postojiš!" Prema tome, kad se žalimo o drugima i ogovaramo ih, to nešto govori i o nama samima.
Oni malo sofisticiraniji sugovornici znaju iza našeg ogovaranja i kritiziranja prozreti unutarnje siromaštvo, koje nam ne služi na čast.
Najlakše je otkriti tuđe mane i slabosti, a samo plemeniti i bogati duhom mogu iza nečije negativnosti uočiti i pozitivnosti te upravo njih nastojati izvući iz svake osobe.
Dakle, nemamo ništa od toga da druge kritiziramo i širimo svoju kritiku kao drogu na druge. Naprotiv, kritičnost nam itekako škodi za zdravlje, ugled i sve ostalo.
 |
Zašto uvijek imaš potrebu kritizirati me? |
Zato što mislim da imam dar za uviđanje tuđih mana. |
A što je s tvojim manama?
Imam dar ne obazirati se na njih |
Ako si kao većina ljudi, sigurno postoje neke stvari koje ne voliš, a vrlo vjerojatno i neke ljude ne možeš podnijeti do te mjere da ih ogovaraš ili im prigovaraš. Sigurno imaš jake argumente za svoju netrpeljivost i najvjerojatnije si u pravu što to činiš. Ali, što imaš od toga?
Prisjeti se nekoga koga voliš ogovarati ili mu/joj prigovarati. Budi iskren(a), kad sve zbrojiš i oduzmeš, čini li ti tvoja kritičnost kakvo dobro, pomaže li ti promijeniti drugu osobu nabolje, postići tvoje životne ciljeve, pridonosi li ostvarenju tvoga uspjeha i sreće? Teško da bi odgovor mogao biti "da", a ako si kao neki od nas tvrdoglav(a) pomislit ćeš kakve to veze ima i s čim i, pa što ako ti ne donosi sreću i uspjeh, jer isto tako ti ne donosi ni neuspjeh ni nesreću. E tu smo da te uvjerimo u suprotno! Ne zato što nam je stalo do onih koje kritiziraš, nego zato što nam je stalo do tebe - našeg čitatelja, člana naše zajednice.
Zašto je važno prestati kritizirati
"Kako ti meni, tako ti sebi."
- Ute Lauterbah
|
Ako ti se netko ili nešto zamjerilo, pod svaku cijenu trebaš prestati s kritiziranjem, prigovaranjem, ogovaranjem i jadikovanjem, za svoje dobro, jer o tome ovisi tvoje zdravlje i blagostanje. Slijede dokazi i obrazloženja.

Jedan od prvih razloga zašto je važno prestati kritizirati jest taj što najčešće uopće nismo u pravu, iako smo iz našeg kuta gledanja ili površnim gledanjem sasvim uvjereni da smo u pravu. Najčešće, ako ne i baš svaki put, nismo upoznati sa svim činjenicama i okolnostima, kao ni posljedicama pa si zato nemamo pravo uzimati si za pravo da ikoga kritiziramo, prigovaramo im ili ih ogovaramo.
Čak i kad si u pravu, ni ti niti onaj koga kritiziraš nemate ništa od toga, već dapače i jednom i drugom tim činom energija oslabljuje i oboje tim činom više gubite nego što dobivate. Kritiziranjem nećeš nikoga potaknuti na promjenu već, dapače, time ćeš ih primorati da se brane i time još više utvrde u onome za što ih kritiziraš, kako to Zakon (ne)opiranja regulira.
Posljedice kritiziranja
Bez obzira na intenzitet, čim nosiš bilo kakvu negativnu emociju ili stav u sebi, to ti svakako škodi - od toga da ti se psihofizička kondicija i imunitet time remete do toga da te mnogi zbog tvoje kritičnosti najvjerojatnije izbjegavaju ili iza leđa ogovaraju pa time gubiš prilike (bilo romantične, financijske ili neke druge prirode) koje bi imao/la da si s druge strane na glasu kao osoba puna pozitivnosti umjesto negativnosti.
Primjer - gubitak posla:
Evo kako je jedan od čuvara Buckinghamske palače izgubio posao zato što je na Facebooku ogovarao/kritizirao Kate Middleton uoči vjenčanja s princem Williamom, nazivajući je glupom i arogantnom kravom.
Članak o tome na engleskom »
Kritiziranje i jadikovanje stvaraju negativne vibracije u tvom organizmu koje manifestiraju razne poremećaje kojih najvjerojatnije nisi uopće svjestan/svjesna. Često nismo svjesni da je upravo negativna vibracija i energija prouzrokovana kritičkim stavom prema životu i drugima odgovorna za nedaće koje nam se u životu događaju. Zanima te zašto ti neke stvari u životu ne idu od ruke? Moguće je da je negativna vibra kojom zračiš prilikom kritiziranja i jadikovanja magnet za negativna iskustva. Koliko smo samo puta ostali zapanjeni kad smo oboljeli od neke bolesti, ili kad smo postali umorni bez razloga, ili kad nismo mogli podnijeti uobičajeni stres? I svaki se put u čudu čudimo odakle sad to i zašto je baš nas to strefilo. Toliko toga ne razumijemo. Ne razumijemo neraskidivu vezu između svojih misli i osjećaja i svega onog što nam se događa u životu, od zdravlja do financija. Ne razumijemo jer je ta veza nevidljiva, al' svejedno izrazito snažna.
"Ko se mača lača, od mača i pogiba."
- Narodna
|
Ako pratiš popularno-znanstvena izdanja zadnjih godina, sasvim sigurno preplavile su te obavijesti kvantnih fizičara i njihovih "ambasadora" koji pružaju više nego dovoljno znanstvenih i konkretnih dokaza o ovoj vezi naših misli i osjećaja s našom stvarnosti. Na ovaj ili onaj način, svi do jednoga tvrde da smo po zakonima prirode sami krivi ili zaslužni za svaku pojedinost u svojem životu jer svojim mislima i osjećajima utječemo na sve okolnosti u svom životu. Žanjemo samo ono što sijemo, na ovaj ili onaj način. Ono što je izvan nas, odraz je onoga što se skriva u nama. Prema tome, kritičnost nije izdvojen slučaj. Nemoguće je da netko tko sije kritiku, da žanje pohvale, isto kao što je nemoguće da netko tko posadi kukolj ubire, recimo, jorgovane. Tko razumije ove prirodne zakone uzroka i posljedica (karme), neće nikada doći na ideju da učini nešto loše, uključujući kritiziranje, jer se sve vraća kao bumerang.
Možemo i dalje kriviti Boga, šefove, vladu, ove ili one za svoje nedaće te tako i dalje ostati u problemima, ili možemo uzeti sudbinu u svoje ruke tako da prigrlimo ova otkrića kvantnih fizičara i metafizičara i upotrijebimo ih za svoje dobro. U ovom slučaju, kad se radi o kritiziranju, to znači odbaciti svako prigovaranje, jadikovanje i ogovaranje te se oboružati pozitivnim osjećajima i mislima. Kako to postići, otkrivamo u nastavku, zato čitaj dalje.
← Naučite lekciju od svog psa - bez obzira što vam život donosi, zabacite travu preko tog sranja i idite dalje.
Što se tiče posljedica na zdravlje, od naprednih liječnika i znanstvenika sve više čujemo da je većina bolesti psihosomatske prirode, da su negativne misli, kao i ostali psihički poremećaji, uzrok raznih bolesti. Velik broj istraživanja pokazuje da nakupljene negativne emocije u tijelu remete protok energije, kisika, krvi i ostalih tjelesnih tekućina pa se time stvaraju nakupine u obliku tumora, raka i sličnih bolesti. Rak je, tvrdi Louise L. Hay, kao i sve više stručnjaka, bolest uzrokovana dubinskim i dugotrajnim zamjeranjem koje nosimo u sebi dok nas doslovno ne počne izjedati. To je duboka zamjerka ili tuga koja izjeda ili mržnja koja dugo traje. Liječi se opraštanjem, suosjećanjem, preuzimanjem odgovornosti, zahvalnošću za ono pozitivno...
Istraživanja japanskoga znanstvenog tima, predvođena doktorom Masarom Emotom dokazala su da svojim mislima i emocijama utječemo na strukturu molekula u tijelu, pa time i na zdravlje. Oni su fotografirali molekule vode na koju se djelovalo bilo pozitivnim ili negativnim mislima. Otkrili su da tekućina na koju su se slale dobre vibracije ima molekule pravilnih oblika, dok se tekućina impregnirana s kritikama i ružnim mislima i riječima sastoji od deformiranih molekula. Više od 80 % našeg tijela tvori tekućina pa svojim kritiziranjem deformiramo kako tuđe, tako i svoje tjelesne stanice. Pogledaj isječak iz filma "What the bleep do we know" koji to pokazuje (engleski):
Obavezno pogledaj ovaj naš tekst o japanskim znanstvenim eksperimentima s vodom i rižom, koji pokazuju kako ružne riječi i misli utječu destruktivno na strukturu molekula u tijelu i materiji. Jednom kad to pogledaš i uvjeriš se, neće ti više nikad pasti na pamet da kritiziraš ili se žališ jer ti jako škodi: Emoto eksperimenti »
Kritiziranje u nama izaziva mnoge druge negativne misli i emocije. Čovjek koji kritizira ne može čisto misliti, pa ni donositi uvijek potpuno razumne odluke. Ovisno o predmetu kritiziranja, kritiziranje može postati i životni stil koji sa sobom nosi mnoge druge negativnosti kao što su mržnja, srditost/ljutnja, tjeskoba, netolerancija, nepristojnost, agresivnost, zavist, ljubomora, sebičnost, škrtost, diskriminacija, nepravednost, nepoštenje, osvetoljubivost, prijetnja, okrivljavanje, prigovaranje, varanje, neiskrenost, laganje, korupcija i slično. Kritiziranje može vrlo lako prerasti u mržnju i time pogoršati naše stanje i šanse za sretnim i uspješnim životom.
Kritiziranje nas potiče na nečasna djela. Kad nekoga kritiziramo, onda smo često prema toj osobi netolerantni, nepristojni, nepravedni, neiskreni i da ne nabrajamo. Sve su to negativne osobine koje utječu na nečasno djelovanje. Prema tome, kritiziranje ne može biti ničime opravdano, pa čak i ako je neka osoba zaslužila da je kritiziramo. Ne moramo se spuštati na nivo te osobe. Razvijanjem negativnih misli i emocija u sebi ne pokazujemo da smo bolji od onih koje kritiziramo, nego samo potenciramo problem.
Kritiziranje razara intimne i prijateljske odnose te ograničava našu sposobnost emocionalnog približavanja drugima.
|